نیازمندی های صبا

هوندا ADV 150

وبلاگ

۲۱ مرداد ۱۴۰۰ 704 بازدید
نیازمندی های صبا

هوندا ADV 150

معرفی و بررسی موتورسیکلت هوندا ADV 150

موتورهای ماجراجویی بزرگترین بخش در حال رشد در صنعت موتورسیکلت را تشکیل می دهند. یک موتور ADV تقریباً برای همه مناسب است، خواه تازه شروع کرده باشید یا یک حرفه ای باشید. هوندا در سالهای اخیر رشد چشمگیری در این بخش داده است و با موتورسیکلت اسکوتر هوندا ADV 150 توجه زیادی را به خود جلب کرده است.

این یک اسکوتر نیمه آفرود است که از یک موتور چهار زمانه ۱۴۹ سی سی مایع خنک کننده استفاده می کند، در یک شاسی و بدنه ناهموار قرار گرفته و با لاستیک های جاده ای / خاکی بسته شده است.

ADV150 دارای یک موتور چهار زمانه تک سیلندر خنک کننده مایع و ۸۰ درجه مایع با یک جعبه دنده تک سرعته است. فریم زیرین به عنوان پلتفرم، نور LED، محافظت از باد قابل تنظیم، و البته بدنه جدید. از همه مهمتر، جزئیات سیستم تعلیق نیز جدید است. ، ADV150 روی لاستیک های نیمه آفرود فدرال تایوانی (اما ساخته شده در اندونزی) می چرخد.

چندی قبل هندا برای طراحی یک محصول جدید و جهانی، مسابقه ای بین تیم های مختلف تحقیقات و توسعه خود در کشور های مختلف برگزار کرد. برنده این مسابقه، تیم هندا در تایلند بود که با کانسپت یک اسکوتر ادونچری جمع و جور در این مسابقه شرکت کرده بود. ظاهرا تیم تایلند هندا به درستی به این نتیجه رسیده بوده که زمان معرفی یک اسکوتر ماجراجویی جمع و جور رسیده است.

هندا ADV 150

نتیجه این تلاش در جولای 2019 با نام تجاری ADV150 در نمایندگی های فروش هندا عرضه شد. ولی شباهت های ظاهری این طراحی جدید با موتورسیکلت هندا X-ADV انتظارات بیش از اندازه ای را در برخی از علاقه مندان موتورسیکلت ایجاد کرد.

هندا 750 X-ADV

در این بررسی می خواهیم نشان دهیم که چرا هندا در نام گذاری این مدل جدید حرف X را به کار نبرده و نمی توانیم این اسکوتر نو پدید را یک موتورسیکلت ادونچری واقعی بدانیم.

قلب تپنده اسکوتر ADV150 همان انجین هندا PCX 150 است که آن را اسکوتری سبک و چالاک کرده است. این انجین 150 سی سی، 14 اسب بخار قدرت دارد و تقریباً به همین مقدار گشتاور (نیوتن متر) تولید می کند و به رغم آن که شتاب فوق العاده ای به اسکوتر نمی دهد ولی برای تردد در شهر و جاده کافی است.

ارتفاع زیر این اسکوتر با سطح زمین بیشتر از اسکوتر های رایج است ولی بدیهی است که به اندازه فاصله موتورسیکلت های ادونچری از زمین نیست و بنابراین نباید انتظار راحتی تردد در مسیرهایی که خاص موتورسیکلت های ادونچری است را از این اسکوتر داشته باشید.

اندازه و وزن اسکوتر به گونه ای است که افرادی که هیکل قوی هم ندارند می توانند اسکوتر ADV150 را به راحتی روی جک وسط بالا و پایین ببرند. اسکوتر ADV150 با وزن 133 کیلو، سواری و هندلینگ خوبی در جاده دارد! کلاچ اتوماتیک آن روان و بدون وا خوردن عمل می کند، انجین نرم و ساکتی دارد و ترمزها کار خود را به خوبی انجام می دهند. در یک کلام این اسکوتر از سر تا پا یک هندای واقعی است: با کیفیت، بادوام و قابل اعتماد.

هندا ADV 150

سامانه ترمز چرخ جلو دیسکی 240 میلیمتری با ABS و ترمز کاسه ای بدون ABS در عقب است. ولی میزان جابجایی فنربندی Showa در چرخ جلو به 13 سانتی متر و در چرخ عقب به 12 سانتی متر افزایش یافته است.

به کار گیری چرخ 14 اینچ در جلو  و 13 اینچ در عقب، باعث شده که این اسکوتر در دست اندازها و چاله چوله های شهرهای جهان سوم و جاده های ناهموار خارج شهری عملکرد بهتری از سایر اسکوتر ها داشته باشد. در بررسی هایی که از این اسکوتر شده اشاره به سفتی زین و انتقال بخشی از ضربات افتادن در دست انداز ها به کمر راننده و ایجاد خستگی در مسیرهای طولانی جاده های خاکی شده است. اما بدون تردید این اسکوتر در جاده های زیرسازی شده یک سر و گردن بالاتر از اسکوترهای هم ردیف خود عمل می کند. در بررسی هایی که در جاده های خارج شهری خاکی/شنی از این اسکوتر شده، به سر خوردن و افتادن اسکوتر در مسیرهای شنی اشاره شده است. اما اگر از لاستیک ها مخصوص راه های ناهموار خاکی استفاده شود این ایراد نیز قابل رفع شدن است.

هندا ADV 150

باک بنزین 8 لیتری و متوسط مصرف سوخت 3.5 لیتر در هر 100 کیلومتر( بر مبنای حرکت با سرعت 110 کیلومتر در جاده) برای مسافتی بین 200 تا 250 کیلومتر کافی است. ظرفیت سوخت کم در کنار عوامل دیگر ذکر شده انتخاب عنوان ادونچر یا ADV برای این اسکوتر را با مشکل مواجه میکند. از نظر ما “ادونچر شهری” مناسب ترین عنوان و کاربرد برای اسکوتر ADV 150 است.

این موتورسیکلت مانند برخی از خودرو های ژاپنی مجهز به سوییچ استاپ – استارت اتوماتیک است. هنگامی که این سویچ فعال شود زمانی که اسکوتر شما برای چند ثانیه حرکت نکند، انجین خود بخود خاموش می شود و پس از پیچاندن دسته گاز، انجین دوباره روشن شده و اسکوتر به راه می افتد.

هندا ADV 150

ایمنی و راحتی روشن و خاموش کردن موتور با استفاده از “کلید مجاورتی الکترونیک” (Fob) که برای روشن کردن موتورسیکلت نیازی به بیرون آوردن از جیب ندارد، افزایش محسوسی یافته است! برای روشن کردن موتور نیازی به بیرون آوردن کلید از جیب نیست. هنگامی که روی اسکوتر یا کنار آن هستید باید ترمز را بگیرید و دکمه روشن شدن را همزمان فشاردهید و بگردانید.

هندا ADV 150

آنهایی که از اسکوتر اتوماتیک استفاده کرده اند می دانند که بدون گرفتن ترمز جلو یا عقب، انجین روشن نمی شود. اما مانند همه موتورسیکلت های باکیفیت، روشن شدن انجین مشروط به بالا بردن جک است! بنابراین جک بغل باید در وضعیت بالا و آماده حرکت باشد و اهرم ترمز را هم بگیرید تا موتور روشن و آماده حرکت شود. کمابیش هر موتورسواری که تجربه حرکت کردن بدون بالا زدن جک بغل را دارد از خطری که می تواند ایجاد کند آگاهی دارد.

شاید کار با کلید معمولی راحت تر به نظر بیاید ولی این فرآیند مزیت بیشتری دارد و در همه خودرو های لوکس نیز از آن استفاده می شود. این کلید مجاورتی دارای دگمه ای است که اگر نتوانستید موتور خود را در بین دیگر موتورسیکلت ها پیدا کنید با فشار دادن آن، موتورسیکلت شما شروع به بوق زدن می کند. این کلید مجاورتی دو دگمه دیگر نیز برای فعال کردن دزدگیر و خاموش کردن انجین دارد.

نکته ای که درباره کلید استاپ- استارت اتومات دریافتیم این است: اگر این کلید در حالت روشن باشد و راننده انجین را با کلید چرخان مخصوص روشن و خاموش کردن موتور خاموش کند و سپس بخواهد دو باره موتور را روشن کنید باید دسته گاز را خیلی بیشتر(به حالت گاز دادن) بچرخاند تا موتور روشن شود. خلاصه روشن و خاموش کردن این اسکوتر ریزه کاری هایی دارد.

داشبورد این اسکوتر روز و ماه و دمای هوا را نمایش می دهد ولی دمای انجین را که به تدریج در موتورسیکلت ها رواج پیدا کرده، نشان نمی دهد. نکته غیر ضروری دیگر نشانگر مصرف لحظه ای سوخت است که معمولا بعد از چند هفته راننده به آن توجهی نمی کند. بجای آن هندا می توانست مسافت سنج را تعبیه کند که بسیار کاربردی تر است .

جنس و کیفیت ساخت بدنه اسکوتر خوب است ولی ترکیب رنگ آن کثیفی و خط و خش را -به ویژه در محل جاپایی- توی چشم می آورد و نیاز به پاک کردن مداوم دارد که الزاما چیز بدی نیست.

فضاهای تعبیه شده در بدنه اسکوتر ADV150 کم نیست. فضایی با حجم دو لیتر و مجهز به خروجی 12 ولت در کنسول جلو تعبیه شده و مانند همه اسکوترها جای قرار دادن کلاه ایمنی و برخی لوازم در زیر زین وجود دارد. اما متاسفانه جای کافی برای گذاشتن کلاه کاسکت تمام رخ ندارد (حداقل چند نمونه ای که ما داشتیم). بنابراین توصیه می کنیم قبل از خرید کلاه کاسکت تمام رخ برای این اسکوتر از جاگیری آن اطمینان پیدا کنید یا سراغ انواع دیگر کلاه ایمنی موتورسیکلت بروید.

هندا ADV 150

در نهایت این موتورسیکلت برای استفاده در شهرهای جهان سوم که خیابان های پر دست انداز دارند و مسیرهای خاکی هم دارند توصیه می شود ولی نمی توان از آن بمانند موتورسیکلت های ادونچر استفاده کرد.

نکات مثبت:

 • سبک و چابک.
 • کیفیت ساخت بالای هندا، انجین قابل اعتماد و نرم
 • ظاهر متفاوت و تا اندازه ای عضلانی
هندا ADV 150

مشخصات فنی اسکوتر هندا ADV150 2020 :

اولین معرفی به بازار: جولای 2019

 • انجین: 149 سی سی دو سوپاپ، آب خنک، چهار زمانه
 • حداکثر قدرت: 14.3 اسب بخار(8500 دوردردقیقه)
 • گشتاور: 13.8 نیوتن متر(6500 دوردردقیقه)
 • استارت: برقی
 • سیستم سوخت رسان: انژکتوری EFI
 • جعبه دنده: CVT
 • انتقال نیرو: تسمه
 • تایر: 14 اینچ جلو، 13 اینچ عقب
 • ترمز: جلو دیسکی، 240 میلیمتر، ABS، عقب کاسه ای
 • ارتفاع زین: 795 میلیمتر
 • فنربندی جلو: تلسکوپی Showa، قطر 31 میلی متر، جابجایی 129 میلی متر
 • فنربندی عقب: جفتی Showa Piggyback، جابجایی 119 میلی متر
 • ظرفیت باک: 8 لیتر
 • فاصله زیر موتور با سطح زمین: 163 میلی متر
 • وزن: 133 کیلوگرم
اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *